Astazi vom aborda un subiect mai aparte insa vom ramane tot in sfera auto, mai exact va vom relata despre pasiunea unui cuplu pentru masinile clasice.
(un clik pe cuvintele colorate va ajuta sa vedeti la ce anume face referire cuvantul)
Daca aveti drum prin Deta in jud. Timis va recomandam sa va opriti pe la Casa Ferch, daca nu ar fi bine sa va propuneti sa ajungeti, merita! Mai ales daca va plac autoturismele clasice si lucrurile vechi. Casa esta una dintre cele mai frumoase din Deta, atat prin arhitectura cat si prin faptul ca actualii proprietari au pastrat interiorul la fel ca pe vremea primului propietar, al carui nume il si poarta. Pe Margit, propietara casei am cunoscut-o printr-o pasiune comuna, mai exact celebrele broscute, VW Beetle, acest model fiind unul din masinile expuse in micul muzeu de la Casa Ferch, alaturi de 2 Dacii si un Saab din 1973. In viitor proprietarii isi doresc sa creasca numarul masinilor ce vor fi expuse.
Documentar despre Casa Ferch
Fotografie din cadrul muzeului reprezentand autoturisme de epoca
Noi ne-am ocupat de serviciile de tractari auto de cate ori a fost nevoie. Am adus o Dacie de langa Deva, le-am dus la mecanic si inapoi, broscuta am transportat-o in Viena pentru a i se face pikel-ul, echivalentul itp-ului la noi, de unde d-a Margit v-a veni cu ea pe roti pana la Deta. Este a 5-a oara cand broscuta face drumul Viena - Deta fara probleme, das auto!
Pe langa autoturisme mai puteti sa admirati o colectie de machete vw, precum si diferite obiecte casnice, textile, unelte, etc din Banat adunate si expuse la un loc de catre familia Renner. Pe langa toate astea in fiecare weekend se organizeaza Banat Brunch o delicatese cu produse naturale, info: clik aici
Daca doriti si aveti obiecte vechi le puteti dona pentru a fi expuse si vazute de cat mai multa lume ce viziteaza Casa Ferch.
Broscuta pregatita de drum spre Viena
Dacia in drum spre Deta, pe A1 in parcare
A 2-a Dacie la atelierul mecanic in Deta
Saab-ul din 1973 in curtea Casei Ferch
Dacia rosie a intrat intr-un proces de restaurare completa, cea alba v-a ramane pentru moment asa cum e cu urmele timpului la vedere, patina style ... broscuta este masina de suflet a doamnei Margit, iar Saab-ul a apartinut familiei si a fost adus din Austria la Deta.
Daca v-a placut si gasiti interesant art. nostru iti recomandam sa te abonezi la blog-ul nostru si sa bifati una din optiunile din cele 3 casute de mai jos sau share.
Ne gasiti pe facebook instagram youtube twitter & google sau la nr. de tel: 0734230464Nu uitati, Tractari Tim solutia problemelor dvs. in traffic!
Urmareste blogg-ul nostru pentru a fii la curent cu urmatorul articol!
Echipa Tractari Tim va ureaza drum bun!
Intervenim promt si in situatii dificile de natura mai putin obisnuita.






Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu