marți, 31 martie 2020

Schimbari si masuri noi in cadrul activitatii noastre.

Avand in vedere situatia in care ne aflam la nivel national, pentru siguranta echipei si famililor noastre, cat si pentru siguranta clientilor si colaboratorilor nostri, am decis ca incepand de azi 31.03.2020 sa aducem schimbari si masuri noi in cadrul activitatii noastre.


(un clik pe cuvintele marcate cu alta culoare va ajuta sa vedeti la ce anume face referire cuvantul)

Datorita situatiei cu COVID-19 pe care o resimtim cu totii in acest moment si in segmentul de activitate pentru tractari auto activitatea s-a restrans aproape spre zero. Fapt imbucurator pentru aceasta situatie este ca lumea constientizeaza si respecta prevederile si indrumarile autoritatilor de a STA IN CASA.

Astfel ca suntem nevoiti sa aducem schimbari si masuri noi in cadrul activitatii noastre dupa cum urmeaza:

  1. Incepand de azi nu vom mai transporta nici o persoana in autoturismul nostru atunci cand transportam o masina. Echipa Tractari Tim va pastra distanta de minim 2 m de client, cheile masinii si dupa caz actele vor fi lasate jos nu se vor inmana in mana. Dupa incarcare masina va fi transportata la destinatia spusa de client iar livrarea se va face in aceleasi conditii. (Ne pare rau, nici noua nu ne place situatia dar este cel mai sigur pentru toti)
  2. Nu vor mai fi onorate cererile din vami sau autostrada A1 cu destinatie spre alte judete, doar cererile pentru persoane cu domiciliul in judetul Timis. (aici o sa fie nevoie sa va gasiti transport, taxi sau cineva cunoscut care va poate lua)
  3. Nu vor fi onorate cererile pentru tractari auto venite din alte judete indiferent de domiciliul clientului.
  4. Va recomandam sa efectuati plata cu cardul, detinem POS Banca Transilvania iar pentru cei ce vor sa plateasca cash vom pune la dispozitie o pungulita cu sistem de inchidere.
Ne cerem scuze pentru aceste masuri dar consideram ca sunt in beneficiul tuturor. Sa speram ca lucrurile vor reveni la normal in cel mai scurt timp si sa trecem cu bine peste aceasta situatie.
Aceste masuri vor ramane valabile pe intreaga durata a starii de urgenta!

In ultima saptamana am fost solicitati de cateva ori dar am ales sa intervenim doar in cazul clientilor din Timisoara si comunele aferente. Mai jos atasam cateva poze de la ultimele interventii ...

Nu uitati STATI IN CASA !!







Daca ti-a placut si gasesti interesant art. nostru iti recomandam sa apesi in partea de jos a paginii butonul urmareste si sa bifati una din optiunile din cele 3 casute de mai jos sau share.
Ne gasiti pe facebook instagram youtube twitter & google sau la nr. de tel: 0734230464
Nu uitati, Tractari Tim solutia problemelor dvs. in traffic!

Urmareste blogg-ul nostru pentru a fii la curent cu urmatorul articol!

Echipa Tractari Tim va ureaza drum bun!

Intervenim promt si in situatii dificile de natura mai putin obisnuita.
Tel: 0734230464 https://tractaritim.ro

marți, 24 martie 2020

!! STATI ACASA !! Respectati indemnul autoritatilor.

Din pacate nici tara noastra nu a fost ferita de violenta virusului COVID-19 iar fiecare zi ce trece, e o zi cu noi cazuri de infectie si din pacate au aparut si primele decese. In aceste conditii sfatul nostru este sa respectam cu totii indemnul autoritatilor si sa stam in casa!!

Fotografie preluata de pe pagina de facebook a Politiei Romane

(un clik pe cuvintele marcate cu alta culoare va ajuta sa vedeti la ce anume face referire cuvantul)

Prin acest articol ne alaturam si noi campaniei de preventie impotriva virusului Covid-19 pentru a ajunge la dvs. clienti, parteneri si urmaritori ai blogului si paginilor noastre atat pe facebook cat si pe youtube, transmitand mai departe indemnul autoritatilor. Click aici pentru a vizualiza actiunea Politiei Romane desfasurata in orasele tarii si respectati indemnul acestora!

Nu incercati sa ignorati pericolul la care va expuneti sau riscati sa ii expuneti pe altii, mai ales daca ati calatorit in afara tarii in ultimele zile sau v-ati intors din tari catalogate cu grad ridicat de risc. In acest moment eu (Cosmin), sunt in izolare la domiciliu, respectand normele impuse pentru a nu ii pune pe altii in pericol. Nu e atat de rau pe cum pare, avem internet, telefoane, tv, Netflix etc pentru a trece aceasta perioada de izolare. 

Nu inteleg incapatanarea unora de a iesii din casa cu orice pret. Eu mi-am asumat acest lucru iar de cand m-am intors nu am intrat in contact cu nimeni. In timp ce eu stau in izolare timp de 14 zile colegul meu care NU a avut contact cu mine lucreaza pentru a va oferi servicii de tractari auto atunci cand aveti nevoie, respectand toate prevederile legale referitoare la adeverintele impuse cu ultima ordonanta militara intrata in vigoare.

Pentru ca situatia economica actuala e cunoscuta de toti si activitatea noastra s-a diminuat considerabil, insa preferam sa nu avem de lucru si sa stim lumea sanatoasa si aceasta perioada trecuta cu bine in cel mai scurt timp. Totusi si in aceste zile suntem contactati si facem tot posibilul in limitele legale pentru a va veni in ajutor. Mai jos cateva fotografii de la ultimele interventii.





Daca ti-a placut si gasesti interesant art. nostru iti recomandam sa apesi in partea de jos a paginii butonul urmareste si sa bifati una din optiunile din cele 3 casute de mai jos sau share.
Ne gasiti pe facebook instagram youtube twitter & google sau la nr. de tel: 0734230464
Nu uitati, Tractari Tim solutia problemelor dvs. in traffic!

Urmareste blogg-ul nostru pentru a fii la curent cu urmatorul articol!

Echipa Tractari Tim va ureaza drum bun!

Intervenim promt si in situatii dificile de natura mai putin obisnuita.
Tel: 0734230464 https://tractaritim.ro

marți, 17 martie 2020

Madrid -Timisoara la volanul ''noii achizitii''.

Un drum cu peripetii de 3050 km, atat am parcurs cu "noua" achizitie spre casa cu o autospeciala de asistenta rutiera un Mitshubishi L200

Plaza Castilla Madrid

(un clik pe cuvintele marcate cu alta culoare va ajuta sa vedeti la ce anume face referire cuvantul)

Cu ajutorul unui fost coleg cu care am lucrat in Madrid in domeniul de tractari auto si a firmei la care el lucreaza in continuare am ajuns la o masina echipata special pentru asistenta rutiera si remorcare a unei firme ce isi inceta activitatea si isi vindea bunurile. Astfel ca am primit un video cu masina pentru a vedea despre ce e vorba, video din care incarc un fragment aici si care ne-a convins ca e masina potrivita pentru noi si nevoile din traficul din Timisoara.




Masina este un pick-up 4x4 cu o echipare speciala pentru tractari auto constand intr-un sistem hidraulic special adaptat sub masina, retractabil cu troliu, model intalnit foarte rar in Europa, acest model fiind utilizat in America si Canada din ce am vazut pe youtube. Masina are o greutate totala de 2,7 t si un motor diesel clasic de 2,5 cmc, suspensie spate pe foi de arc, garda inalta, 5 locuri, spatii de depozitare scule si diverse pentru interventii precum si un carlig de remorcare detasabil omologat, instalatii de lumini de avertizare specifice interventilor de recuperari auto pe drumurile publice.

In mod normal masina trebuia sa vina in tara pe tir doar ca persoana cu care am vorbit sa ridice masina nu s-a mai prezentat sa o ridice, altfel spus, teapa! asa ca am fost nevoiti sa aducem masina pe roti 3000 km, o masina care din 2007 nu a mers niciodata pe autostrada, in prima faza masina a fost destinata special recuperarii masinilor ramase defecte in parcarile subterane iar mai apoi a fost folosita ca atelier mobil, firma de la care am cumparat masina avea si service auto. Pe masina s-a schimbat tot ce tine de distributie, chiuloasa circuit de racire, fapt pe care l-am constatat ulerior in drum spre casa.
Asa ca am pornit la drum ...

 N2 Guadalajara
 N2 Aragon
 N2 dupa Zaragoza
 Tunel pe N2 Comunidad de Aragon
Prima parcare pe AP2 dupa Zaragoza

In prima zi de condus am parcurs o distanta de aproximativ 800 si de km pana la granita cu Franta, unde dimineata am avut parte de peisaje superbe, in fata se vedea Andorra cu muntii plini de zapada iar in spate era Marea Mediterana. Astfel ca am pornit din nou la drum tinta era granita cu Germania la Mulhouse alti aproximativ 900 de km.

 Andorra


 In drum spre Lyon
Lyon - Franta

A 2-a zi a decurs perfect, in total 2000 km fara probleme insa lucrurile aveau sa se schimbe odata intrati in Germania. Prima problema a cazut incarcarea la baterii si fiind noapte am fost fortat sa raman in prima parcare langa Freiburg. A 2-a zi ... duminica, tot inchis. Pana la urma dam de dl. Dan care s-a oferit sa ne ajute si a masurat incarcarea masinii, aceasta incarca desi becul era aprins in bord asa ca am decis sa continui drumul mai departe ... am ajuns doar la Odelzhausen in apropiere de Munchen, aici problema avea sa fie mai grava, a urcat apa brusc si am fost nevoit sa opresc pe marginea autostrazii. Norocul meu a fost ca la nici 1 minut a trecut o masina de la ADAC a oprit si m-a tras pana in prima benzinarie fara nici o pretentie materiala, a zis ca suntem colegi de breasla si ne ajutam intre noi, o alta lectie fata de rivalitatea firmelor de profil din tara ... 😟





In benzinarie am avut parte din nou de noroc, angajatul statiei era spaniol asa ca am putut sa vorbesc cu el ca germana nixt si tot el mi-a aranjat dimineata la prima ora sa merg la un service la 200 m distanta sa vedem care e cauza pentru care urca apa. Dimineata am fost prezent la prima ora, oameni super faini si de treaba m-au primit imediat fara programare au constatat ca in circuitul de apa aveam mult aer astfel ca pompa nu mai recircula apa, au aerisit instalatia, au completat cu antigel si au zis ca pot sa merg linistit. Eu am sugerat sa scoatem termostatul pana sa ajung acasa, doar ca in conceptia neamtului asa ceva nu exista sa scoti ceva si sa nu pui la loc 😊 Toata afacerea m-a costat 40 euro, mai putin ca acasa.


De aici am pornit spre casa pe ruta Braunau -Linz iar aceasta decizie s-a dovedit una extrem de inspirata. Odata ajuns la Braunau am avut parte din nou de aceasi surpriza neplacuta, apa urca spre punctul de fierbere, am oprit in ideea sa se raceasca putin si sa fac ce au facut nemtii si sa vin pana acasa tot asa. Dar norocul a fost si de data asta de partea mea, cum mereu am spus cineva acolo sus ma iubeste, pentru ca a aparut un baiat vazandu-ma cu capota ridicata numere straine si el mecanic a venit sa vada care e problema. Asa ca am vorbit cum am putut eu in engeza el pe germana pana a venit prietena lui si a vorbit cu el romaneste 😂 apoi comunicarea a fost mult mai simpla. S-a oferit sa mergem la atelierul lui si sa scoatem termostatul, ceea ce incercam eu sa le explic nemtilor. 

De aici aveau sa se complice treburile ... ajunsi la atelier constatam ca termostatul era scos ... deci masina mai facuse problema asta, ciudat e ca am parcurs fara probleme cu ea asa peste 2000 km, concluzia era una pe care nu vrei sa o auzi cand esti pe drum ... garnitura de chiuloasa. Ok decidem sa schimbam garnitura, sa facem planul sa inchidem la loc si sa plec, problema insa era ca in toata isteria asta cu virusul asta COVID-19 in Austria aproape totul era inchis piesele veneau greu, peste tot se anunata ca se inchid granitele, parca totul se contura tot mai negru, singura mea problema era masina, chiar nu-mi pasa de granite.

Desfacem motorul, prima surpriza a fost ca, chiuloasa s-a desfacut extrem de usor, toate suruburile iar apoi surprize de care nu am fi avut nevoie, distributie noua, pompa de apa, chiuloasa si garnitura de chiuloasa toate erau noi, recent montate, asa cum au spus si cei din Spania si cu toate astea apa fierbea ... un fel de sah mat. Dani baiatul ce ne ajuta de loc din Cenad impreuna cu un amic de-al sau de langa Lugoj, Vasi au facut imposibilul posibil pentru ca deja se inchisese tot, au reusit sa comande o garnitura noua au inchis motorul la loc s-a reparat si alternatorul care nu imi incarca bateriile, mi-au oferit cazare la ei pana s-a rezolvat totul si nu m-au lasat sa plec pana nu au facut suficiente probe cu masina pe dealurile Austriei. Concluzia cauzei pentru care fierbea apa a fost ca nu s-a strans chiuloasa la montare, probabil au uitat sau cine stie, astfel ca aerul din compresie ajungea in circuitul de racire si bloca pompa, practic o neatentie a cauzat atatea probleme. Dupa ce am plecat de la baieti masina a mers impecabil fara nici un fel de problema pana acasa.

 Jet Braunau

 garitura ce s-a inlocuit care defapt era noua
 facut planul
 garnitura de chiuloasa
 chiuloasa noua
 in drum spre Viena
 Jet Parndorf
 Vama Cenad
Stadionul Dan Paltinisanu - Timisoara

Cam asa a decurs calatoria din Madrid la Timisoara, un drum de maxim 3 zile s-a transformat in unul de 6 zile, important e ca s-a ajuns cu bine, am cunoscut oameni cu suflet mare si am legat noi prietenii. Pe aceasta cale le multumesc tuturor celor ce m-au ajutat si sustinut, telefonic sau direct, pentru mine a contat mult!

Daca ti-a placut si gasesti interesant art. nostru iti recomandam sa apesi in partea de jos a paginii butonul urmareste si sa bifati una din optiunile din cele 3 casute de mai jos sau share.
Ne gasiti pe facebook instagram youtube twitter & google sau la nr. de tel: 0734230464
Nu uitati, Tractari Tim solutia problemelor dvs. in traffic!

Urmareste blogg-ul nostru pentru a fii la curent cu urmatorul articol!

Echipa Tractari Tim va ureaza drum bun!

Intervenim promt si in situatii dificile de natura mai putin obisnuita.
Tel: 0734230464 https://tractaritim.ro

marți, 10 martie 2020

Interventie in jud. Caras - Severin.

Interventie pe DN57 pe drumul Oravita - Moldova Veche, pe raza localitatii Lescovita, dupa trecerea raului Nera pe prima serie de serpentine pentru recuperarea unui autoturism Opel Astra si ocupantii acestuia.


(un clik pe cuvintele marcate cu alta culoare va ajuta sa vedeti la ce anume face referire cuvantul)

In urma unui apel telefonic pe baza de recomandare am fost solicitati pentru o interventie de tractari auto pe DN57 in jud. Caras - Severin pentru un autoturism ramas defect si persoanele ocupante, acesta avand probleme cu ambreajul. S-a intervenit in cel mai scurt timp posibil, masina a fost ridicata imediat si fara probleme si transportata la locatia indicata de client.


Aceasta famile a avut ghinionul ca autoturismul sa se strice exact in ziua in care si-au planificat o excursie pe clisura Dunarii, stricand-ule astfel planurile, pe aceasta cale recomandam tuturor clientilor si cititorilor nostri sa isi verifice periodic autoturismele iar la cele mai mici semne de probleme sa se adreseze unui mecanic imediat, altfel pot aparea acest gen de neplaceri.

Din aceasta zona frumoasa din Caras Severin am mai ridicat in urma cu cateva luni o masina draga noua, care a ajuns in final la unul din colaboratorii nostri, la colegul Mircea fiind vorba despre un bus VW T2 o masina clasica recuperata dintr-un loc unde era abandonata de ani de zile si sortita ruginii pana la distrugere, azi e pe maini bune si asteapta binemeritatul proces de restaurare.





Daca ti-a placut si gasesti interesant art. nostru iti recomandam sa apesi in partea de jos a paginii butonul urmareste si sa bifati una din optiunile din cele 3 casute de mai jos sau share.
Ne gasiti pe facebook instagram youtube twitter & google sau la nr. de tel: 0734230464
Nu uitati, Tractari Tim solutia problemelor dvs. in traffic!

Urmareste blogg-ul nostru pentru a fii la curent cu urmatorul articol!

Echipa Tractari Tim va ureaza drum bun!

Intervenim promt si in situatii dificile de natura mai putin obisnuita.
Tel: 0734230464 https://tractaritim.ro

marți, 3 martie 2020

Tractari Auto Timisoara, oricand, oriunde in sprijinul dvs.

Firma Tractari Tim va ofera servicii de Tractari Auto Timisoara, pentru autoturisme, SUV, Jeep, ATV, Motociclete, utilaje agricole sau de c-tii mici si medii in cele mai bune conditii.

Alimentare carburant, Jet Austria

(un clik pe cuvintele marcate cu alta culoare va ajuta sa vedeti la ce anume face referire cuvantul)

Puteti apela cu incredere la noi pentru servicii de tractari auto si asistenta rutiera, echipa noastra este pregatita sa intervina in sprijinul dvs. indiferent de complexitatea problemei. Personalul nostru este acreditat si licentiat ARR pentru acest tip de interventii pe drumurile publice. 
Putem prelua autoturismul dvs. de pe cele mai inguste sau aglomerate strazi din oras, din cele mai neobisnuite situatii, iesiri in decor, masini ajunse in camp, șanț, noroi etc
Mai jos vom descrie majoritatea tipurilor de interventii, poze din situatii intalnite, mod de lucru si dotarile necesare.

Interventii pe autostrada A1 A6 M43 M5

Intervenim in majoritatea tarilor din Europa in cel mai scurt timp posibil. Majoritatea interventilor sunt pe A1 tronsonul Nadlac -Arad - Timisoara - Lugoj dar si in Ungaria pe M43 M5, Austria, Germania, Serbia etc.
Interventile pe drumurile publice trebuie sa fie foarte bine semnalizate, in special pe autostrada si pe timp de noapte.

Presemnalizare zona de lucru pe A1 nodul rutier Ortisoara -Seceani

In aceste cazuri vizibilitatea pentru restul participantilor la trafic este foarte importanta, la fel si pentru echipa care efectuaza interventia pe un drum de mare viteza. Echipele de interventie trebuie sa foloseasca uniforme de lucru reflectorizante, mijloace fixe: conuri, triunghi in cazuri exceptionale indicatoare rutiere, mijloace luminoase: girofar, lumini de gabarit, lumini de avertizare, lumini troboscopice, lumini de lucru.




Accidente rutiere

Intervenim in orice situatie pentru recuperarea masinii dvs. oferind servicii de tractari auto de calitate. Indiferent cat de avariata este masina, modul pozitionarii sau locul unde se afla, garantam recuperarea fara a fi cauzate alte daune. Acesta este si motto-ul nostru: chiar daca masina e dauna totala noi ne dam tot interesul sa o recuperam fara a cauza alte daune.






Roti rupte, directie afectata 

Avem posibilitatea prin folosirea mijloacelor specifice tehnice si profesionale pentru a ridica orice autoturism care a suferit o avarie la sistemul de directie, roata rupta in urma unui accident, planetara iesita, prezoane rupte etc ... In astfel de cazuri noi va oferim cele mai bune solutii.







Recuperare masini din sant, din camp si din locuri greu accesibile

In orice situatie intalnita in teren echipa noastra a dus la bun sfarsit recuperarea autoturismelor din santuri, din camp, din ziduri, garduri, stalpi, din garaje subterane etc. 








Interventii in vami si nu numai pentru numere retinute

O foarte mare parte din soferi uita sa verifice valabilitatea asigurarii si inspectiei tehnice, lucru care duce la ridicarea placutelor de inmatriculare de catre organele de control abilitate. Astfel ca o vacanta se poate intarzia/anula in punctul de frontiera daca nu aveti itp-ul la zi si ramaneti cu masina imobilizata prin ridicarea numerelor de inmatriculare. Nu putine au fost astfel de cazuri la care am intervenit. Sfatul nostru pentru a prevenii astfel de lucruri este sa va setati memento-uri pe telefon pentru a avea timp sa reinoiti asigurarea sau itp-ul.

 Ridicare numere Arad ITP expirat
 Vama Moravita ridicare numere ITP expirat
 R.A.R. verificare tehnica
Vama Moravita ridicare numere ITP expirat

Motociclete, masini clasice, dube, furgonete, utilaje, materiale de c-tii

Pe langa autoturisme oferim servicii de tractari auto pentru motociclete, dube, furgonete precum si transport auto pentru utilaje si masini clasice si de colectie.










Daca ti-a placut si gasesti interesant art. nostru iti recomandam sa apesi in partea de jos a paginii butonul urmareste si sa bifati una din optiunile din cele 3 casute de mai jos sau share.
Ne gasiti pe facebook instagram youtube twitter & google sau la nr. de tel: 0734230464
Nu uitati, Tractari Tim solutia problemelor dvs. in traffic!

Urmareste blogg-ul nostru pentru a fii la curent cu urmatorul articol!

Echipa Tractari Tim va ureaza drum bun!

Intervenim promt si in situatii dificile de natura mai putin obisnuita.
Tel: 0734230464 https://tractaritim.ro