marți, 17 martie 2020

Madrid -Timisoara la volanul ''noii achizitii''.

Un drum cu peripetii de 3050 km, atat am parcurs cu "noua" achizitie spre casa cu o autospeciala de asistenta rutiera un Mitshubishi L200

Plaza Castilla Madrid

(un clik pe cuvintele marcate cu alta culoare va ajuta sa vedeti la ce anume face referire cuvantul)

Cu ajutorul unui fost coleg cu care am lucrat in Madrid in domeniul de tractari auto si a firmei la care el lucreaza in continuare am ajuns la o masina echipata special pentru asistenta rutiera si remorcare a unei firme ce isi inceta activitatea si isi vindea bunurile. Astfel ca am primit un video cu masina pentru a vedea despre ce e vorba, video din care incarc un fragment aici si care ne-a convins ca e masina potrivita pentru noi si nevoile din traficul din Timisoara.




Masina este un pick-up 4x4 cu o echipare speciala pentru tractari auto constand intr-un sistem hidraulic special adaptat sub masina, retractabil cu troliu, model intalnit foarte rar in Europa, acest model fiind utilizat in America si Canada din ce am vazut pe youtube. Masina are o greutate totala de 2,7 t si un motor diesel clasic de 2,5 cmc, suspensie spate pe foi de arc, garda inalta, 5 locuri, spatii de depozitare scule si diverse pentru interventii precum si un carlig de remorcare detasabil omologat, instalatii de lumini de avertizare specifice interventilor de recuperari auto pe drumurile publice.

In mod normal masina trebuia sa vina in tara pe tir doar ca persoana cu care am vorbit sa ridice masina nu s-a mai prezentat sa o ridice, altfel spus, teapa! asa ca am fost nevoiti sa aducem masina pe roti 3000 km, o masina care din 2007 nu a mers niciodata pe autostrada, in prima faza masina a fost destinata special recuperarii masinilor ramase defecte in parcarile subterane iar mai apoi a fost folosita ca atelier mobil, firma de la care am cumparat masina avea si service auto. Pe masina s-a schimbat tot ce tine de distributie, chiuloasa circuit de racire, fapt pe care l-am constatat ulerior in drum spre casa.
Asa ca am pornit la drum ...

 N2 Guadalajara
 N2 Aragon
 N2 dupa Zaragoza
 Tunel pe N2 Comunidad de Aragon
Prima parcare pe AP2 dupa Zaragoza

In prima zi de condus am parcurs o distanta de aproximativ 800 si de km pana la granita cu Franta, unde dimineata am avut parte de peisaje superbe, in fata se vedea Andorra cu muntii plini de zapada iar in spate era Marea Mediterana. Astfel ca am pornit din nou la drum tinta era granita cu Germania la Mulhouse alti aproximativ 900 de km.

 Andorra


 In drum spre Lyon
Lyon - Franta

A 2-a zi a decurs perfect, in total 2000 km fara probleme insa lucrurile aveau sa se schimbe odata intrati in Germania. Prima problema a cazut incarcarea la baterii si fiind noapte am fost fortat sa raman in prima parcare langa Freiburg. A 2-a zi ... duminica, tot inchis. Pana la urma dam de dl. Dan care s-a oferit sa ne ajute si a masurat incarcarea masinii, aceasta incarca desi becul era aprins in bord asa ca am decis sa continui drumul mai departe ... am ajuns doar la Odelzhausen in apropiere de Munchen, aici problema avea sa fie mai grava, a urcat apa brusc si am fost nevoit sa opresc pe marginea autostrazii. Norocul meu a fost ca la nici 1 minut a trecut o masina de la ADAC a oprit si m-a tras pana in prima benzinarie fara nici o pretentie materiala, a zis ca suntem colegi de breasla si ne ajutam intre noi, o alta lectie fata de rivalitatea firmelor de profil din tara ... 😟





In benzinarie am avut parte din nou de noroc, angajatul statiei era spaniol asa ca am putut sa vorbesc cu el ca germana nixt si tot el mi-a aranjat dimineata la prima ora sa merg la un service la 200 m distanta sa vedem care e cauza pentru care urca apa. Dimineata am fost prezent la prima ora, oameni super faini si de treaba m-au primit imediat fara programare au constatat ca in circuitul de apa aveam mult aer astfel ca pompa nu mai recircula apa, au aerisit instalatia, au completat cu antigel si au zis ca pot sa merg linistit. Eu am sugerat sa scoatem termostatul pana sa ajung acasa, doar ca in conceptia neamtului asa ceva nu exista sa scoti ceva si sa nu pui la loc 😊 Toata afacerea m-a costat 40 euro, mai putin ca acasa.


De aici am pornit spre casa pe ruta Braunau -Linz iar aceasta decizie s-a dovedit una extrem de inspirata. Odata ajuns la Braunau am avut parte din nou de aceasi surpriza neplacuta, apa urca spre punctul de fierbere, am oprit in ideea sa se raceasca putin si sa fac ce au facut nemtii si sa vin pana acasa tot asa. Dar norocul a fost si de data asta de partea mea, cum mereu am spus cineva acolo sus ma iubeste, pentru ca a aparut un baiat vazandu-ma cu capota ridicata numere straine si el mecanic a venit sa vada care e problema. Asa ca am vorbit cum am putut eu in engeza el pe germana pana a venit prietena lui si a vorbit cu el romaneste 😂 apoi comunicarea a fost mult mai simpla. S-a oferit sa mergem la atelierul lui si sa scoatem termostatul, ceea ce incercam eu sa le explic nemtilor. 

De aici aveau sa se complice treburile ... ajunsi la atelier constatam ca termostatul era scos ... deci masina mai facuse problema asta, ciudat e ca am parcurs fara probleme cu ea asa peste 2000 km, concluzia era una pe care nu vrei sa o auzi cand esti pe drum ... garnitura de chiuloasa. Ok decidem sa schimbam garnitura, sa facem planul sa inchidem la loc si sa plec, problema insa era ca in toata isteria asta cu virusul asta COVID-19 in Austria aproape totul era inchis piesele veneau greu, peste tot se anunata ca se inchid granitele, parca totul se contura tot mai negru, singura mea problema era masina, chiar nu-mi pasa de granite.

Desfacem motorul, prima surpriza a fost ca, chiuloasa s-a desfacut extrem de usor, toate suruburile iar apoi surprize de care nu am fi avut nevoie, distributie noua, pompa de apa, chiuloasa si garnitura de chiuloasa toate erau noi, recent montate, asa cum au spus si cei din Spania si cu toate astea apa fierbea ... un fel de sah mat. Dani baiatul ce ne ajuta de loc din Cenad impreuna cu un amic de-al sau de langa Lugoj, Vasi au facut imposibilul posibil pentru ca deja se inchisese tot, au reusit sa comande o garnitura noua au inchis motorul la loc s-a reparat si alternatorul care nu imi incarca bateriile, mi-au oferit cazare la ei pana s-a rezolvat totul si nu m-au lasat sa plec pana nu au facut suficiente probe cu masina pe dealurile Austriei. Concluzia cauzei pentru care fierbea apa a fost ca nu s-a strans chiuloasa la montare, probabil au uitat sau cine stie, astfel ca aerul din compresie ajungea in circuitul de racire si bloca pompa, practic o neatentie a cauzat atatea probleme. Dupa ce am plecat de la baieti masina a mers impecabil fara nici un fel de problema pana acasa.

 Jet Braunau

 garitura ce s-a inlocuit care defapt era noua
 facut planul
 garnitura de chiuloasa
 chiuloasa noua
 in drum spre Viena
 Jet Parndorf
 Vama Cenad
Stadionul Dan Paltinisanu - Timisoara

Cam asa a decurs calatoria din Madrid la Timisoara, un drum de maxim 3 zile s-a transformat in unul de 6 zile, important e ca s-a ajuns cu bine, am cunoscut oameni cu suflet mare si am legat noi prietenii. Pe aceasta cale le multumesc tuturor celor ce m-au ajutat si sustinut, telefonic sau direct, pentru mine a contat mult!

Daca ti-a placut si gasesti interesant art. nostru iti recomandam sa apesi in partea de jos a paginii butonul urmareste si sa bifati una din optiunile din cele 3 casute de mai jos sau share.
Ne gasiti pe facebook instagram youtube twitter & google sau la nr. de tel: 0734230464
Nu uitati, Tractari Tim solutia problemelor dvs. in traffic!

Urmareste blogg-ul nostru pentru a fii la curent cu urmatorul articol!

Echipa Tractari Tim va ureaza drum bun!

Intervenim promt si in situatii dificile de natura mai putin obisnuita.
Tel: 0734230464 https://tractaritim.ro

2 comentarii:

  1. Bv important e ca ai ajuns cu bn acasa un drum cu peripetii dar final fericit noi aici suntem oricand te putem ajuta atat cat ne sta un putinta .Bafta in continuare

    RăspundețiȘtergere