marți, 7 ianuarie 2020

''Prima'' din acest an, 2020.

Iata ca au trecut si sarbatorile de iarna si ne-am intors din nou la munca, nu ca am fi avut o vacanta lunga pentru ca accidentele si defectiunile nu tin cont de sarbatori ...


(un clik pe cuvintele marcate cu maro va ajuta sa vedeti la ce anume face referire cuvantul)

In prima saptamana a acestui an am pornit usor cu o interventie banala de asistenta rutiera, mai exact am fost solicitati sa pornim o masina cu bateria descarcata. Astfel de solicitari sunt frecvente in anotimpul rece, acumulatorii auto lucreaza diferit in conditii de temperatura scazuta, fata de perioada de vara. Despre acest lucru am vorbit pe larg intr-o alta poastare de la inceputul iernii. Daca v-a scapat postarea, o puteti vedea cu un clik aici.


Recomandarea noastra e sa NU ignorati sfaturile specialistilor in pregatirea autoturismului pentru sezonul rece, altfel puteti avea parte de neplaceri.

Prima solicitare pentru tractari auto a fost o solicitare pe autostrada A1 segmentul de drum Lugoj - Timisoara, unde un grup de tineri ce se indreptau spre Germania au avut nesansa de a face pana. Dupa cum bine stiti autoturismele noi nu mai vin cu roata de rezerva, au un kit de interventie ce consta intr-un lichid de etansare si un compresor. Din pacate acest sistem este ineficient la viteze mari din mediul extraurban si autostrazi.



S-a incercat folosirea kit-ului de avarie insa fara succes. Pe aceasta cale tragem un semnal de alarma si anume: Nu incercati sa schimbati roata sau sa reparati masina pe banda de urgenta pe autostrada. Este foarte periculos, (clik pe paranteza pentru video, camion lovit pe banda de urgenta) expunandu-va la riscuri enorm de mari. In cazul unei avarii aparute pe autostrada evitati sa stati pe carosabil sau in masina (stim ca e sezon de iarna si e dificil de stat afara) insa recomandarile legale spun ca ocupantii unui autoturism avariat trebuie sa actioneze luminile de avarie, sa poarte veste reflectorizante si sa stea dupa parapetul de protectie pana cand o echipa de interventie ajunge la ei si semnalizeaza corespunzator zona.

Dupa incarcarea autoturismului marca Mercedes pe platforma ne-am indreptat spre o vulcanizare in comuna Dumbravita de langa Timisoara, de unde oamenii si-au putut continua calatoria in deplina siguranta spre destinatie


Daca ti-a placut si gasesti interesant art. nostru iti recomandam sa apesi in partea de jos a paginii butonul urmareste si sa bifati una din optiunile din cele 3 casute de mai jos sau share.
Ne gasiti pe facebook instagram youtube & google sau la nr. de tel: 0734230464
Nu uitati, Tractari Tim solutia problemelor dvs. in traffic!

Urmareste blogg-ul nostru pentru a fii la curent cu urmatorul articol!

Echipa Tractari Tim va ureaza drum bun!

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu